Belçika Vizesi

Belçika vizesi almak için başvuru şartları ile ilgili pek çok detayı kapsayan bu makalemizde Belçika vizesini nerelerden alabileceğinizi ve hangi şartlara bağlı olarak bu vizenin verilebildiğini sizlere anlatmaya çalıştık. Belçika ülkesinin Schengen sınırları içerisinde bulunması bu vizenin alınması için gerekli olan şartların biraz daha zorlaşmasına sebep oluyor. Ancak tabii ki Belçika vizesi almak için gerekli olan bütün detayları yerine getirdiğiniz zaman herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmadan vize işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz.

 Belçika vizesi almak için Almanya’ya vize adlı vize firması sizlere yardımcı olarak Belçika ülkesinin talep etmiş olduğu bütün evrakları sizlere hazırlamak adına yardımcı olur. Ayrıca Belçika ülkesine vize başvurusunda bulunmak adına ilk başta hangi vize türü ile bu ülkeye gitmek istediğinize karar vermiş ve aynı zamanda da Belçika Konsolosluğu ile bağlantı kurmuş olmanız gerekiyor. Bu noktada sizlere yine Almanya’ya vize adlı vize firması son derece büyük ölçüde yardımcı olarak Belçika seyahat belgeleri dâhil olmak üzere bütün evraklarınızı bir an önce hazırlamanıza yardımcı olur.

Belçika Vizesi Almak İçin Vize Randevuları Nasıl Alınıyor?

Belçika vizesi almak için vize randevuları nasıl alınıyor konusu ile ilgili olarak Belçika vizesi almaya hazırlanan pek çok turist adayının kafasında bir takım soru işaretleri belirmektedir. Belçika vize işlemleri için ilk adım olacak olan Belçika vize başvuru öncesi yapılması gereken bu işlem son derece kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilecektir. Belçika vizesi almak için Belçika vizesi ön başvuru formu doldurup Belçika büyükelçiliğine direkt olarak kendi mail adresiniz üzerinden bir mail atıp bu başvuruyu yapabilirsiniz.

Belçika Ülkesi Kimlere Vize Veriyor?

Belçika ülkesi kimlere vize veriyor konusu ile ilgili olarak Belçika’nın vize politikası hakkında bilgiler toplayıp hangi pasaportlara sahip olan vatandaşların vize almak için işlem uygulamasına katılıp katılmayacağını öğrenebilirsiniz. Belçika ülkesi Türkiye Cumhuriyeti’nden resmi pasaportlara sahip olan vatandaşlar için herhangi bir vize uygulaması yapmadan son derece kolay bir şekilde 180 güne 90 gün kadar vize veriyor. Umuma mahsus pasaport sahiplerinin ise eğer ki herhangi bir Schengen ülkesinden almış olduğu bir vize yoksa mutlaka Belçika vize işlemlerine katılmak durumundadır.

Belçika Vizesi Nasıl Alınır Evraklar?

Belçika vizesi nasıl alınır evraklar ile ilgili olarak sizlere bir açıklama yapmak adına hazırlamış olduğumuz bu başlık altında Belçika vizesi almak için gerekli olan işlemleri tek tek anlatmaya çalıştık. Çünkü ilk önce Belçika vizesi almak için bir takım işlemlere tabi olacaksınız.

Belçika vize işlemleri ile ilgili olarak sizlere ilk başta söz edeceğimiz konu her zaman için Belçika vize başvuru dilekçesi ve talep formu olacaktır. Bu formda Belçika Büyükelçiliği vize işleri tarafından hazırlanmış olan bir takım resmi ve şahsi içerikli sorular yer alır. Bu sebepten dolayı da Belçika vize başvuru formu son derece büyük bir önem taşımakta ve son derece dikkatli bir şekilde doldurulmak zorundadır. Belçika Büyükelçiliği’nin kendi ülkesine kabul edip etmeyeceği turist adayları hakkında bilgi toplamak adına hazırlamış olduğu bu formda mutlaka gerekli olan bilgiler vize evrakları ile tamamlanmalı ve birbirini destekler nitelikte olup herhangi bir çelişki içermemelidir. Bu aşamada sizlere verebileceğimiz en iyi tavsiye de her zaman için Belçika vize başvuru formu doldurmadan önce gerekli olan bütün evrakları hazırlayıp önümüze koyarak bu evraklara göre herhangi bir çelişki yaratmayacak cevapları vermek olacaktır.

 Belçika vize talep dilekçesi ise Belçika ülkesine gitmek isteyen kişilerin bu seyahati gerçekleştirmekteki amaçlarını yazmış olduğu bir dilekçe olacaktır. Mutlaka dilekçe yazım kurallarına uygun bir şekilde yazılması ve direkt olarak Belçika Büyükelçiliği vize işleri birimine şeklinde bir Başlığa sahip olması son derece büyük bir önem taşır.

 Belçika vize işlemleri için gerekli olan bütün belgeleri Belçika Büyükelçiliği şu şekilde maddelendirmiştir.

 • Belçika vizesi başvuru formu ve vize talep dilekçesi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ikamet adres belgeleri
 • 2 adet 35 ve 45 milimetre ebatlarına sahip olan ve yüzünüzün belirgin bir şekilde gözüktüğü en az 6 aylık geçmişi olan biyometrik fotoğraflar
 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanının her iki yüzünün çekilmiş olduğu renkli fotokopiler ya da e-devlet çıktısı
 • Hesapta Belçika seyahatinin giderlerinin karşılanabileceğine dair bir para miktarı bulunan banka hesap cüzdanı dökümü
 • Maddi durumunuzun Belçika ülkesini ziyaret edebilecek ölçüde olduğunu kanıtlayacak olan bir takım mal varlığı dökümü
 • 000 Euro teminatlı yurt dışı seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Doktor tarafından verilmiş olan bir seyahat edebilir raporu
 • Savcılık tarafından verilecek olan bir iyi hal raporu
 • Parmak izi ve imza örnekleri
 • Belçika vizesi seyahat belgeleri
 • Güncel pasaport

 Belçika vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için sıralamış olduğumuz bütün bu belgeler her zaman için resmi kurumlardan alınmış ve aynı zamanda güncel tarihli olmak zorundadır. Mesela fotoğrafınızda herhangi bir çelişki yaratmayacak nitelikte şu anki halinizle uyum sağlayacak bir durum olması gerekiyor. Kimlik fotokopilerinizin renkli olmasına da dikkat ederek aynı zamanda tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinizin de mutlaka nüfus il müdürlüğü tarafından verilmiş olmasına dikkat ediliyor. Öğrenci vizeleri için mutlaka öğrenci belgelerinin olmasının yanı sıra 18 yaşın altından turist adaylarının da Belçika ülkesine seyahat yapabilmeleri için mutlaka aile izni getirmesi gerekiyor. Aynı zamanda pasaportunuzda da Belçika vizesinin işlenmesi için en az 2 sayfalık boşluğun bulunması ve pasaportun yeni olması da son derece büyük bir önem taşıyor. Bu noktada eski pasaportlarınızın da olması daha önce yurt dışına çıkmış olduğunuza dair bir belge olacağı için Belçika Büyükelçiliği vize işleri biriminin gözünde bir referans niteliği taşır.

Belçika Vize Çeşitleri Olarak Hangisi Tercih Edilmelidir?

 Belçika vize çeşitleri olarak Hangisi tercih edilmelidir konusu ile ilgili olarak bir kafa karışıklığı yaşıyorsanız mutlaka seyahatinizin tipine bakarak bir karar vermeniz gerekir. Mesela Belçika ülkesi için en çok tercih edilen vize hangisidir diye soracak olursanız genel olarak Schengen vizesinden söz etmek mümkün olacaktır. Çünkü Belçika için alacağınız bir Schengen vizesinin diğer pek çok vize türüne göre avantajı daha fazla olacaktır.

Belçika konferans ve seminer vizesi, Belçika turistik vize, Belçika tıbbi tedavi vizesi, Belçika sporcu vizesi, Belçika transit geçiş vizesi, Belçika ticari vize ve Belçika kısa süreli iş vizesi ya da öğrenci vizesi gibi vize tipleri Belçika vize işlemleri için en çok tercih edilen vize tipleri arasında yer alır. Kısa ya da uzun süreli vize tiplerine de bağlı olarak Belçika müze çeşitleri değişkenlik gösterir ve buna göre tercih sebebi olur.

Belçika Vizesi Ne Kadar?

Belçika vizesi ne kadar konusu ile ilgili olarak yukarıda saymış olduğumuz Belçika vize çeşitlerinin son derece büyük bir etkisi söz konusu olacaktır. Bu konuyu mutlaka Almanya’ya vize adlı vize firması tarafından sizlere yönlendirilmiş olan vize danışmanları ile tartışmanızda çok büyük bir fayda olacaktır.