İspanya Vizesi

Diplomatik ilişkilerde kullanılan adı ile İspanya Krallığı olan İspanya, Avrupa Kıtası üzerinde yer almaktadır. Bölge olarak ise Avrupa’nın güneybatı bölgesinde ve İber Yarımadası ismi verilen bir konumda kalmaktadır.

İspanya’nın Atlas Okyanusu başta olmak üzere, Akdenize de kıyısı bulunmaktadır. Bu anlamda yaz turizmi açısından oldukça hareketli bir ülkedir. İspanya’nın komşuları arasında Andora, Fransa, İngiltere ve Portekiz gibi diğer ünlü Avrupa ülkeleri bulunmaktadır.

Oldukça farklı etnik kökenden insanın bir arada yaşadığı bir yer olan İspanya’da konuşulan diller arasında başta İspanyolca olmak üzere Baskça, Katalanca, Aragonca, Leonca, Galiçyaca ve Aranca bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da pek çoğu yıl içerisinde çeşitli nedenler ile İspanya’ya seyahat etmek istemektedir. Bu nedenle de vatandaşlarımızın en çok bilgi sahibi olmak istedikleri konuların başında İspanya vizesi gelmektedir.

İspanya Vize İstiyor Mu?

Çeşitli sebeplerle İspanya’ya gitmek niyetinde olan Türk vatandaşları İspanya vize istiyor mu? sorusunun cevabını merak etmektedir. Bilindiği üzere İspanya, Avrupa kıtası üzerinde bulunan pek çok ülke gibi Avrupa Birliği üyesi olmuş bir ülkedir.

Aynı zamanda İspanya, Schengen bölgesi sınırları içerisinde de kalmaktadır. Bu nedenle de İspanya’ya yapılacak olan seyahatler için diğer ülke vatandaşlarının çoğundan ülkeye giriş yapabilmeleri için İspanya Schengen vizesi talep etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da bu vize politikasını uygulamaya tabidir. Bu nedenle vatandaşlarımızın İspanya seyahatleri öncesinde İspanya vizesine başvuru yaparak vize işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Ancak birçok Avrupa Birliği ülkesinin uyguladığı vize muafiyeti durumundan bazı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da yararlanmaktadır. Bu vatandaşlarımızın sahip oldukları pasaport tipi siyah pasaport, gri pasaport ya da yeşil pasaport olmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve elinde bu 3 pasaport türünden biri bulunan kişiler İspanya’ya yapacakları seyahatlerde 90 güne kadar olmak şartı ile İspanya vizesi almaktan muaf olmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup bordo renkli pasaport tipine sahip olan vatandaşlarımızın ise mutlaka İspanya vizesi almaları gerekmektedir. 90 günden uzun süreli seyahatler için ise tüm vatandaşlarımız İspanya vizesi almalıdır.

İspanya’ya giriş yapabilmek için İspanya vizesi alması zorunlu olan bordo pasaport tipi sahibi vatandaşlarımız zaman zaman İspanya vizesi almak zor mu? diye düşünebilmektedir. Ancak İspanya’nın bir Schengen bölgesi ülkesi olması sebebi ile vize alma süreçleri diğer Schengen bölgesi ülkeleri ile büyük oranda benzerlik göstermektedir.

 

İspanya Vize Türleri

İspanya’ya seyahat etmek isteyen birçok yabancı, İspanya vizesine ihtiyaç duyar. İspanya vizesi, seyahat amacına, seyahat süresine ve ziyaret edilecek yerlere göre değişebilir. İspanya’nın vize politikası, Schengen bölgesinin bir parçası olduğu için Schengen vizesi olarak da bilinir. İspanya vize türleri ise şu şekilde olmaktadır;

 

 • Turist vizesi: İspanya’yı ziyaret etmek isteyen turistlerin başvurabileceği vizedir. Geçerli seyahat süresi en fazla 90 gündür.
 • İş vizesi: İspanya’da iş yapmak, ticaret yapmak veya iş toplantılarına katılmak için başvurulabilen vizedir. Geçerli seyahat süresi en fazla 90 gündür.
 • Öğrenci vizesi: İspanya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin başvurabileceği vizedir. Geçerli seyahat süresi öğrencinin eğitim programının süresine bağlı olarak değişebilir.
 • Aile ziyareti vizesi: İspanya’da yaşayan akrabalarını ziyaret etmek isteyenlerin başvurabileceği vizedir. Geçerli seyahat süresi en fazla 90 gündür.
 • Transit vizesi: İspanya’ya seyahat etmek için başka bir ülke üzerinden geçmek zorunda olanların başvurabileceği vizedir. Geçerli seyahat süresi en fazla 5 gün olabilir.
 • Kültür, spor ve sanat etkinlikleri vizesi: İspanya’da kültürel, sanatsal veya spor etkinliklerine katılmak isteyenlerin başvurabileceği vizedir. Geçerli seyahat süresi etkinliğin süresine bağlı olarak değişebilir.

Yukarıda belirtilen vize türleri kısa süreli alınacak vize türleri olarak bilinmektedir. Ancak İspanya, seyahat süresine göre de vize türü ayrımı yaptığı için kişilerin İspanya’ya yapacakları uzun süreli seyahatleri için almaları gereken vize türü D tipi vize olarak belirlenmiştir.

İspanya Vize Başvurusu

İspanya’ya seyahat etmek isteyen ve bu nedenle de İspanya vizesi almak zorunda olan kişiler İspanya vize başvurusu konusunda nereden başlayacaklarını bilememektedir. Kişilerin bu konu hakkında yapması gereken ilk şey ne amaçla İspanya’ya gideceklerine karar vermek olmalıdır.

Çünkü tüm İspanya vize başvurusu süreci başvuru yapılacak olan İspanya vizesi etrafında şekillenmektedir. Bilindiği üzere farklı kategorilerde bulunan İspanya vize türleri, kişilerin vize alma sürecinde hazırlamaları gereken evrakları ve vize başvuru ücretlerini doğrudan etkileyen bir konudur.

Kişiler seyahat amaçları ile uyum gösteren bir İspanya vizesi türüne başvuru yapmaya özen göstermelidir. Aksi halde genel olarak hazırlanan evrakların eksik ya da yanlış bulunması gibi sebepler ile İspanya vize başvurusu İspanya Büyükelçiliği tarafından olumsuz olarak değerlendirilmektedir.

Kişiler başvuru yapacakları İspanya vizesi türüne karar verdikten sonra İspanya Konsolosluğu’nun resmi web sitesinde yer alan İspanya Vize Başvuru Formu belgesini online olarak doldurmalıdır.

Bu belge, İspanya vize başvurusunda bulunmak isteyen kişinin kendisi tarafından doldurulmalı ve istenen bilgilerin eksik ya da hatalı olarak doldurulmamasına özen gösterilmelidir. Verdiğiniz bilgilerde yanlış ya da eksik bilgi bulunması halinde vize başvuru sürecinizin işleme konması uzun zaman almaktadır.

İspanya Vize Randevu

Çeşitli sebepler ile İspanya’ya gitmek ve bunun için vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin merak ettikleri bir diğer konu da İspanya vize randevu sürecinin nasıl işlediği konusudur. Bilindiği üzere İspanya vize türleri seyahat süresine göre de ayrılmaktadır.

90 günden az olan seyahatler kısa süreli seyahatler olarak adlandırılmakta ve bu vize türleri için randevu işlemleri İspanya Konsolosluğu tarafından vize başvuru işlemleri için yetki verilen vize başvuru merkezlerinden yapılmaktadır.

90 günden daha uzun olan seyahatler ise uzun süreli seyahatler olarak adlandırılmakta ve D tipi vize başvurusu olarak geçmektedir. Bu tür seyahatler için vize başvuru işlemleri İstanbul’da yer alan İspanya Konsolosluğu’ndan ya da Ankara’da bulunan İspanya Büyükelçiliği’nden yapılmaktadır.

İspanya Vize Ücretleri

İspanya vize ücretleri başvurulacak olan İspanya vize türüne, başvuru yerine ve başvuru yapılan ülkeye göre değişebilir. Ayrıca İspanya vize ücretleri, her yıl İspanya Büyükelçiliği tarafından yeniden belirlenmektedir. Bu nedenle vize başvuru ücretleri konusunda yıllara göre farklılık olabilmektedir. Genel olarak geçerli olan İspanya vize ücretleri şöyle olmaktadır;

 • Turist vizesi: Turist vizesi ücreti 80 Euro’dur.
 • İş vizesi: İş vizesi ücreti 80 Euro’dur.
 • Öğrenci vizesi: Öğrenci vizesi ücreti 80 Euro’dur.
 • Aile ziyareti vizesi: Aile ziyareti vizesi ücreti 80 Euro’dur.
 • Transit vizesi: Transit vizesi ücreti 80 Euro’dur.
 • Kültür, spor ve sanat etkinlikleri vizesi: Kültür, spor ve sanat etkinlikleri vizesi ücreti 80 Euro’dur.

Kişilerin İspanya vizesi başvuru sürecinde fotokopi ve bazı evrakları edinmek için ödemeleri gereken ücretler de olduğu için toplam vize ücreti herkes için farklı olmaktadır. Ayrıca, vize başvuru merkezleri, ek hizmet ücretleri talep edebilmektedir. Bu nedenle, vize başvurusu yapmadan önce güncel ücretler hakkında bilgi edinmeniz önemlidir.

Almanya’ya Vize firması olarak tüm İspanya vizesi alma sürecinizde uzman vize danışmanlarımız ile sizlere yardımcı oluyor ve tüm bu hizmetlerimizi oldukça uygun bir danışmanlık ücretleri ile sunuyoruz.