Polonya Vizesi

Polonya Cumhuriyeti, Avrupa Birliği’ndeki en büyük ülkelerden biridir ve her yıl birçok turist için popüler bir destinasyondur. Çoğu Polonya şehri, antik mimariye hayran kalabileceğiniz ve bu ulusun zengin tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz bir eski şehir etrafında toplanmıştır. Polonya gezisinde 23 milli parktan herhangi birinde nefes kesen manzaralara sahip sayısız yürüyüş parkurunu keşfedebilirsiniz.

 

İster tatil ister iş amaçlı olsun, Polonya vizesine başvurmanız gerekip gerekmediğini kontrol etmeniz gerekiyor. Polonya bir Schengen ülkesi olduğundan bir Schengen vizesine sahip olmanız gerekebilir. Bu vize, Polonya’ya girmenize ve Schengen bölgesi boyunca seyahat etmenize izin verecek ve ayrıca ziyaret edeceğiniz her ülke için vize başvurusu yapmak zorunda kalmama avantajına sahiptir.

Bu yazı Polonya Vizesi hakkında genel ve günler bilgilerin yer verildiği bir kılavuz niteliğindedir. Akılda kalan sorular için lütfen bizimle iletişime geçin.

 

Polonya Vizesi Nedir?

 

Schengen vizesi, Polonya da dahil olmak üzere Schengen bölgesinin 26 üye ülkesinde vizesiz seyahat için gerekli olan kısa süreli bir seyahat belgesidir. Schengen vizesi sahiplerinin Schengen bölgesi boyunca 180 günlük bir süre içinde 90 güne kadar uluslararası seyahat etmelerine izin verilir.

Schengen bölgesini ziyaret etmeyi planlayan gezginler için mevcut olan çeşitli vize türleri vardır. Vizeler turizm, iş, okul, araştırma ve daha fazlası için sunulmaktadır. Vize türüne bağlı olarak, size uzun süreli kalış, çoklu giriş veya diğer avantajlar verilebilir.

 

Polonya Vize Türleri

 

        Turist vizesi: Bir kişi Polonya’yı turistik bir destinasyon olarak keşfetmek amacıyla ziyaret ediyorsa, Polonya turist vizesine başvurması gerekir. Polonya turist vizesi için onay almak için gerekli belgeler arasında pasaport, başvuru formu ve uçuş kanıtları yer almalıdır.

        İş vizesi: Bir kişi, yalnızca iş yapmak amacıyla Polonya’ya seyahat ediyorsa, bir iş vizesi alması gerekir. Polonya’ya ticari vize onayı almak için gerekli belgeler arasında şirket için tescil kanıtı ve son 3 aya ait maaş bordrosu yer almalıdır.

        Aile/Arkadaş ziyareti vizesi: Bu vize, başvuru sahibine bir aile üyesi veya bir arkadaşla buluşmak için Polonya’ya seyahat ettiğinde verilir. Aile/arkadaş ziyareti vizesi almak için gerekli belgeler arasında seyahat programı, davet mektubu ve sponsorluk belgesi yer almalıdır.

        Çalışma Vizesi: Polonya’da çalışmak için başvuru sahibinin çalışma vizesine başvurması gerekir. Çalışma vizesi için onay almak için gerekli belgeler arasında başvuru sahibinin banka hesabında yeterli para ve seyahat sağlık sigortası yer almalıdır.

 

Polonya Vizesine Nasıl Başvuru Yapılır?

 

Vize başvuru süreci üç basit adımdan oluşacaktır:

Adım 1: Başvuru formunu doldurun.

Adım 2 Ayrıntıları kontrol edin ve başvuru ücretini çevrimiçi olarak ödeyin.

Adım 3 Gerekli belgeleri yükleyin ve vize başvurunuzu gönderin.

Polonya Schengen vize başvurusu, vize uzmanlarımız tarafından Polonya büyükelçiliğine veya konsolosluğuna yapılacaktır. Bir görüşme için elçiliğe gitmeniz ve gerekli belgeleri getirmeniz ve ayrıca biyometriklerinizi sağlamanız gerekebilir.

Schengen vizesinin bir Schengen ülkesinin herhangi bir büyükelçiliğinden alınabileceğini, ancak yürürlükte olan belirli kurallar olduğunu unutmayın. Sadece Polonya Cumhuriyeti’ni ziyaret etmek istiyorsanız, ikilem yok. Polonya büyükelçiliği ile bir randevu ayarlamanız yeterlidir. Ancak tek seferde birden fazla Schengen ülkesini ziyaret etmeyi planlıyorsanız ilk olarak ziyaret edeceğiniz ülkenin büyükelçiliğine gitmeniz gerekmektedir.

 

Polonya Vize Başvuru Randevusu

 

Schengen Vizesi randevunuzun tarihinde Konsolosluk ofisinde veya Polonya büyükelçiliğinde kısa bir yüz yüze görüşmeye katılmanız gerekecektir. Genellikle bu görüşme bir konsolosluk görevlisi tarafından yapılır. Bunun bazı insanlar için zor olduğunu biliyoruz ama bunun tüm Schengen Vizesi başvuruları için normal prosedür olduğunu bilin.

Bu randevu sırasında, randevunuzu aldıktan sonra çıktısını almış olduğunuz Schengen Vize başvurunuzu ibraz edeceksiniz. Ayrıca, başvuru sürecinde topladığınız tüm gerekli/destekleyici belgelerinizi de sunmanız istenecektir.

 

Polonya Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 

        Geçerliliği başvurduğunuz vize süresini üç ay aşacak geçerli bir pasaport

        Varsa eski pasaportlar

        2 adet vesikalık fotoğraf

        Doldurduğunuz ve imzaladığınız başvuru formunun bir kopyası

        Polonya’da kaldığınız süre boyunca otel rezervasyonlarının, uçak rezervasyonlarının ve etkinliklerinizin ayrıntılı bir planının kanıtı

        Tur biletinin kopyası

        Seyahatinizi ve ülkede kalmanızı desteklemek için yeterli finansmana sahip olduğunun kanıtı

        30.000 Euro teminatlı geçerli sağlık sigortası

        Polonya ziyaretinizin amacını ve seyahat planınızı belirten ön yazı

        Medeni durum kanıtı (evlilik cüzdanı, çocukların doğum belgesi vb.)

        Son 3 aya ait banka hesap özeti

Polonya vizesine başvurmadan önce, vize şartlarını yerine getirdiğinizden ve gerekli seyahat belgelerine sahip olduğunuzdan emin olun. Vize için gerekli ücretleri ödediğinizden emin olun.

 

Polonya Schengen Vize Ücreti Ne Kadar?

 

Bir yetişkin başvuru sahibi için standart Polonya Schengen vize ücreti 80 Euro’dur . Belirli başvuru türleri (öğrenci, 6 yaşın altındaki çocuklar) tüm vize ücretlerinden muaf tutulmaktadır. Polonya için bir Schengen vizesi almak için, vize başvurunuzla birlikte bir hizmet ödemesi yapmanız gerekecektir bu, vize ücretinden ayrı bir maliyettir. Vize reddi durumunda bu ücretlerin geri verilmediği lütfen unutmayın.

 

Polonya Vizesi Sık Sorulan Sorular (SSS)

 

        Polonya’yı ziyaret etmek için vizeye ihtiyacım var mı?

Evet. Türk vatandaşları Polonya’yı ziyaret etmek için vizeye ihtiyaç duyarlar. 90 gün boyunca geçerli olan kısa süreli bir vizeye ihtiyacınız olacak. Bu kısa süreli vize, Schengen vizesi olarak da bilinir. Bildiğiniz gibi Schengen vizesi, Schengen anlaşmasına dahil olan tüm Avrupa ülkelerinde geçerlidir. Polonya, Schengen anlaşması altındaki ülkelerden biridir. Schengen vizesi ile Polonya ve diğer 26 Schengen ülkesine seyahat edebilir ve orada kalabilirsiniz.

        Polonya Vizesi için İşlem süresi nedir?

Schengen Vize Yasası uyarınca Polonya ziyaret vizesinin işlem süresi 14 iş gününe kadar çıkabilir. Bazı durumlarda işlem süresinin 30 güne kadar uzayabileceğini unutmayın. Elçilik/konsolosluk tarafından alınan başvuru sayısı veya durumunuzun benzersizliği nedeniyle işlem süresi 30 güne kadar uzatılabilir. İstisnai başvuruların büyükelçilik/konsolosluk tarafından işleme koyulması 45 günü bulabilir.

        Başvurum reddedilirse ücretler iade edilecek mi?

Hayır. Ücretler iade edilmez.

        Vizeme dayanarak Schengen bölgesinde ne kadar kalabilirim?

Schengen Vizesi kısa süreli bir vizedir ve pasaportunuza yapıştırılan bir çıkartma şeklindedir. Kalış süreniz herhangi bir 180 günlük süre içinde 90 gün anlamına gelir. Bu, toplam kalış süresinin 180 günlük herhangi bir süre içinde en fazla 90 gün olduğu anlamına gelir. Schengen Vizenizin kesin geçerlilik süresi vize etiketinde Ziyaret Süresi başlığı altında belirtilmiştir. Tek girişli vize ile Schengen bölgesine yalnızca bir kez girebilirsiniz.

        Schengen Vizesi hangi ülkeler için geçerlidir?

 

Bir Schengen Vizesi, vize etiketinde aksi belirtilmedikçe, Schengen Bölgesindeki 26 Devletin tamamı için geçerlidir (Polonya’nın Avrupa bölgesi dahil). Bu nedenle, Polonya’nın Avrupa bölgesine girmek veya burada kalmak için başka bir vizeye ihtiyacınız yoktur. Ancak, kalış nedenleriniz ve geçim vasıtalarınız için belgeli kanıtlara sahip olmalısınız. Schengen Bölgesi şu ülkelerden oluşmaktadır: Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa…